lip 23
2013

Reklama podświetlana – technologie podświetlania elementów przestrzennych.

Techniki podświetlania brył przestrzennych różnią się przede wszystkim źródłem światła. Inwestycja w reklamę świetlną jest zależna od wyboru technologii podświetlenia. Dlatego dzisiaj przedstawię analizę trzech najczęściej wybieranych systemów, takich jak: podświetlenie neonowe, jarzeniowe oraz diodowe.

Podświetlenie neonowe.

 

Wykorzystanie rur neonowych do podświetlenia liter przestrzennych jest dosyć rzadko stosowaną metodą, ze względu na czasochłonne przygotowanie neonów. Aby móc wmontować w środek litery rurkę neonową, należy najpierw zaprojektować jej krzywiznę wygięć, miejsca zakończeń neonu oraz punkty montażowe i zasilające. Co najważniejsze, w tym przypadku do zasilania neonów używa się wysokonapięciowych transformatorów. Ułożenie całej instalacji jest bardzo skomplikowane, a zarazem bardzo ważne, gdyż decyduje o pomyślności projektu.

Plusem tej metody jest stosunkowo niskie zużycie prądu przy tak dużych napięciach zasilania reklamy neonowej. Doskonale dopasowana rura neonowa może w idealny sposób doświetlić kontury kształtów liter bryłowych, które nie wymagają znacznych głębokości, bowiem wystarczy ok. 10 cm. Awaria neonu niestety wiąże się z koniecznością demontażu bryły i ponowną instalacją nowego.

Podświetlenie jarzeniowe.

 

Podświetlenie jarzeniowe, inaczej zwane świetlówkowe, jest do niedawna najczęściej i najtańszym wybieranym sposobem do podświetlenia liter przestrzennych. Reklama podświetlana w ten sposób wymaga dość skomplikowanego układu zapłonowego, na który składa się wiele elementów. Samo ukrycie wszystkich elementów tego układu świetlówkowego wewnątrz bryły jest bardzo trudne. Wiąże się to również z koniecznością łatwego dostępu podczas eksploatacji reklamy, ze względu na dużą awaryjność. Wysokość elementu nie może być mniejsza niż 25 cm, w przeciwnym przypadku rozplanowanie świetlówek w ograniczonej przestrzeni stanie się niemożliwe.

Niestety kolejną wadą tej metody są wysokie koszty związane z eksploatacją reklamy, na który składają się koszt zużytej energii za prąd oraz naprawa lamp.

Podświetlenie LED.

Oświetlenie LED małej mocy w literach przestrzennych

Oświetlenie LED małej mocy w literach przestrzennych

Podświetlenie LED jest innowacyjną metodą podświetleń reklam, kasetonów świetlnych i liter przestrzennych. Duża prostota instalacji, drobne elementy i energooszczędność sprawiają, że coraz więcej firm inwestuje w reklamę podświetlaną tą metodą. Jedyną wadą jest wysoka cena początkowej instalacji diod LED. Jednak perspektywa niskich kosztów samej eksploatacji reklamy niweluje nawet tą wadę. W dodatku dzięki niewielkim rozmiarom diod elementy przestrzenne mogą być mniej wypukłe niż bryły z neonami w środku, a mianowicie wystarczy ok. 5 cm.

Maksymalne napięcie pracującego LED to 24 V i wiąże się to z zastosowaniem odpowiednich zasilaczy. Do równomiernego podświetlenia kasetonów czy liter przestrzennych potrzeba dużo diod, dlatego jest to dosyć kosztowna inwestycja.

This entry was posted in Informacje techniczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>